​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

KABUKLU YEMİŞ UNU:(GAPS Ekmeği, pasta, kurabiye vb. yapımında kullanılmak üzere)

Bedem Unu:

Çiğ bademleri çok iyi yıkayın, içinde su ve yarım fincan kadar peyniraltı suyu konulmuş kapta 5-10 saat bekletiniz. Sonra yıkayıp aynı kaba sıcak su dökünüz ve sıcak suyla yumuşayan kabuklarını tek tek soyunuz. Robottan geçirip cam bir tepsiye yayınız ve 50 derecelik fırında kurumaya bırakınız ve belli aralıklarla karıştırarak kurutunuz. Kuruduktan sonra öğütücüden geçirip un haline getirip cam kavanoza koyarak buzdolabına kaldırınız. Buzdolabında olsa bile uzun süre kalırsa küflenebilir,  4-5 günden sonra dolabın buzluğunda saklayınız. 


Fındık Unu:

Fındıkların kabukları ancak sıcak fırına konulduğunda soyulabilir. Bu nedenle iç fındıkları ince kabuklarıyla un yapmakta kullanmak zorundasınız. Tıpkı bademde olduğu gibi iç fındıkları da içinde su ve yarım fincan peyniraltı suyu  konulmuş kapta 5-10 saat bekletiniz. Sonra kurutun ve daha sonra robottan çekin, 50 derecelik fırında karıştıra karıştıra kurutun. Daha sonra öğütücüde öğüterek fındık unu elde edebilirsiniz. 


Ayçiçek çekirdeği, kabak çekirdeğini soyulmuş olarak satın alabilir ve öğütücüden çekerek de un elde edebilirsiniz. 


Ceviz ve fıstık, öğütücüden geçirildiği zaman krem gibi, macun gibi olduğu için un yapmaya uygun değil, fakat atıştırmalıklar yapımında, pasta ve kurabiye yapımında kullanabilirsiniz. 


GAPS EKMEĞİ YAPIMI:
Klasik ekmek olarak düşünmeyin, GAPS Diyetinin ekmeğidir. Giriş diyetinin 4.aşamasında menüye dahil edebilirsiniz. 
​Malzemeler: 2-3 tane küçük boy taze kabak, 2-3 tane katı meyve sıkacağında kalan havucun posası.  4-5 tane organik yumurta, 4-5 su bardağı badem unu, (diğer kabuklu yemişlerin unu da olur:fındık unu, öğütücüden çekilmiş kabak çekirdeği veya ayçiçeği unu) 1/2 su bardağı saflaştırılmış tereyağı. Dereotu veya çekirdeksiz zeytin, küçük doğranmış yeşil veya kırmızı biber. (tat ve koku vermesi için hamuruna karıştırılır) 
Yapılışı:
Kabakları robottan çok ince doğrayınız ve bir süzgece koyarak suyunu tamamen bırakıp kurumasını sağlayınız. Suyunu iyice bırakıp kuruduktan sonra ekmek yapacağınız kaba dökünüz.  3-4  tane havucu katı meyve sıkacağından sıktıktan sonra posasını ekmek yapacağınız karışıma ilave edebilirsiniz. (havuç katılmak zorunda değil, değerlenmesi ve hamuru çoğaltmak için).  İçine kabuklu yemiş unu, tuz, yumurta, eritilmiş  saf tereyağı (sade yağ) ekleyiniz. Hepsini iyice karıştırınız.  Hamurunu yaptıktan sonra İçine dereotu, kıyılmış zeytin, maydanoz vb de koyabilirsiniz. Yağlanmış cam  tepsiye dökünüz (2 parmak kalınlığında) 150 derece fırında  altı ve üstü kızarıncaya kadar pişiriniz. 


FERMENTE SEBZE KARIŞIMI:

Bağırsaklara doğal ve canlı probiyotik sağlamak ve sağlıklı bağırsak florası oluşturmak için yapılır ve diyete eklenir. 

 Malzemeler:

Bir tane mor lahana, 

10 -12 tane havuç

6 tane orta büyüklükte kırmızı pancar,

Bir kaç tane orta büyüklükte kereviz,  

Bir kafa sarımsak  

1 bağ maydanoz veya dereotu veya taze nane (Hepsi birlikte de olabilir)

1.5  yemek kaşığı doğal deniz veya kaya tuzu

1 su bardağı kefirden ve yoğurtan süzülmüş peyniraltı suyu (Karışık olsun ki, probiyotik çeşiti de fazla olsun)

3-5 kapsül probiyotik 

   Yapılışı: 

Lahana, havuç, pancar ve sarımsağı mutfak robotundan geçiriniz. (Büyük parçalar halinde olursa, dişleri sızlatıyor ve çiğnemesi zor oluyor) ve kocaman  bir kaba dökünüz.

Maydanoz, dereotu veya naneyi ince ince kıyarak tencere içindeki karışıma ekleyiniz.

İçine peyniraltı suyunu, tuzu ve kapsül içindeki toz probiyotikleri dökün ve tahta servis kaşığıyla iyice karıştırın. Daha sonra elinize eldiven geçirip iyice karıştırın ve sulansın.

Sonra bu karışımı birer litrelik cam kavanozlara doldurunuz ve küflenmemesi için hava kalmayacak şekilde kapatınız.

Kapağını sıkıca kapatıp oda sıcaklığında 5-7  gün kadar kalmalı. Sonra buzdolabına alabilirsiniz.

   Önemli Not:Fermentasyon sırasında asla küflenme olmamasına dikkat ediniz. Küf GAPS hastaları için ve bağırsak sağlığı için son derece tehlikelidir. Küflenmeyi önlemenin yolu havasız ortamda (aneorobik) fermente olmasını sağlamaktır.  


 FERMENTE SEBZE SUYU:

Malzemeler:

(7 litrelik kavanoz için) Şalgam suyunun peyniraltı suyu ile yapılıışı diyebiliriz. 

1 kg mor havuç (mor havuç ve şalgam yoksa; ½ kg havuç, ½ kg. Kırmızı pancar)

1 tane şalgam

1 baş sarımsak

1,5 yemek kaşığı doğal tuz

1,5 su bardağı peyniraltı suyu

3-4  kapsül probiyotik 


Yapılışı:

Malzemeleri yıkayıp, kabuklarını soyup, küçük küçük doğrayarak kavanozun dibine yerleştirin. Sarımsakları da ikiye üçe bölerek ilave edin. 1,5 yemek kaşığı tuz atınız. Kavanozu suyla doldurunuz, ağzını kapatınız. Karanlık bir yerde oda ısısında 5-7 gün bekletiniz, süzerek cam şişelere koyup, buz dolabına alınız. Yemeklerin yanına küçük bir bardak kadar soğuk içecek olarak değerlendirebilirsiniz.

Önemli Not:Fermentasyon sırasında asla küflenme olmamasına dikkat ediniz. Küf GAPS hastaları için ve bağırsak sağlığı için son derece tehlikelidir. Küflenmeyi önlemenin yolu havasız ortamda (aneorobik) fermente olmasını sağlamaktır.  


ALMAN USULÜ LAHANA TURŞUSU:

Malzemeler:

Bir tane büyük beyaz lahanayı ya çok ince kıyınız ya da robottan geçiriniz. İçine 1 yemek kaşığı doğal tuz koyarak iyice yoğurunuz, yeterince sulanmamışsa biraz su ilave ediniz. (Mor lahana da ekleyebilirsiniz). Cam kaba veya emaye tencereye koyunuz, hava girmeyecek şekilde çok sıkı kapatacak şekilde tabak, kapak vb. ile iyice sıkıştırınız. 5-7 gün fermente olmasını bekleyiniz. Bir litrelik kavanozlara doldurunuz, kavanozların ağzını hava girmeyecek şekilde kapatınız ve sonra buzdolabına alınız. 

Önemli Not:Fermentasyon sırasında asla küflenme olmamasına dikkat ediniz. Küf GAPS hastaları için ve bağırsak sağlığı için son derece tehlikelidir. Küflenmeyi önlemenin yolu havasız ortamda (aneorobik) fermente olmasını sağlamaktır. 


KEFİR YAPIMI:

​Bir litrelik kavanoza doğal süt koyunuz ve içine uygun miktarda kefir mayası koyunuz. (Kefir mayasını www.yaylamaya.com  sitesinden temin edebilirsiniz) Oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda birgün veya birbuçuk gün  mayalanması için bekletiniz. Sonra buzdolabında bir gün bekledikten sonra, son derece sık olan süzme bezinden süzerek,  katı ve sıvı kısmını ayırınız. Elde ettiğiniz suya kefirden elde edilen peynir altı suyu denir. 


YOĞURT YAPIMI:

Doğal inek veya keçi, koyun sütü kaynama noktasına kadar ocakta kaldıktan sonra ocağı kapatınız, yoğurt mayalayacağınız kaba dökünüz  ve soğumaya bırakınız.. Yoğurt mayalayacağınız kap; cam, porselen, seramik, içi sırlı toprak kap olabilir.  40 derece sıcaklığa kadar veya küçük serçe parmağınızın dayanabileceği sıcaklığa  kadar soğutunuz.  Her kiloya bir yemek kaşığı kadar sulu yoğurt ve bir kapsül veya poşet hazır probiyotik dökünüz. Yoğurt makinesinde veya üstünü battaniyelerle kapatarak birgün mayalanmaya bırakınız. Sonra buzdolabına koyunuz ve en az bir gün dinlendiriniz. 


PEYNİRALTI SUYU (Whey):
Burada kastedilen, peynir yapılırken süzülen su değil; evde yaptığımız kefir ve yoğurdun süzülmesiyle elde edilen sudur. Evde yaptığınız yoğurt ve kefirin 1-1.5 gün boyunca mayalanması uygundur. (Ben 24 saat bekliyorum, küflenme olmasından çekindiğim için) Ancak bu şekilde GAPS hastalarının uzak durması gereken laktoz (süt şekeri) fermentasyon sırasında tamamen kullanılmış olur. Kefir mayalandıktan sonra içindeki kefir mayasını tahta bir kaşık veya çatalla alıp, içinde su olan cam veya porselen kaba koyarak buzdolabında saklayınız, bir sonraki kefir yapımında bu mayayı kullanacaksınız.

Kefir veya yoğurt mayalandıktan sonra bir gün buzdolabında bekletiniz. Sonra yoğurdu veya kefiri çok katlı tülbentle tekrar tekrar süzünüz (Kazeinin süzülen sıvıya geçmemesi için). Çiçekçilerde buket yapmak için kullanılan malzeme de süzme işlemi için uygundur. Süzgecin üstünde kalan süzülmüş beyaz katı olan kazein içeren kısmını evde GAPS diyeti yapmayanlar kullanabilir. Süzdüğünüz sıvı kısım ise peyniraltı suyudur (whey). Peyniraltı suyu, fermente sebze ve fermente sebze suyu yapımında kullanıldığı gibi, GAPS kitabındaki bazı tariflerde fermente amacıyla da kullanılır. Ayrıca doğal bir probiyotik olduğu için; sebze-meyve suyu karışımına, çorbalara, et suyuna karıştırılarak da kullanılabilir.  


KEFİR MAYASINI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ? (Bizim Temin ettiğimiz yerler aşağıdadır,  sizin başka bir öneriniz varsa lütfen paylaşınız) 

Kefir mayasını doğal ürün satan aktarlardan temin edebileceğiniz gibi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nce üretilen kefir mayasını https://www.kefirdanem.com  sitesinden temin edebilirsiniz. www.yaylamaya.com sitesinden temin edebilirsiniz. 


Diğer bir tedarik yolu da; Facebook'ta 'Taş Devri Akıllı Beslenme Grubu' ndaki 'Kefir Mayası Edinme Etkinliği'ne katılıp istekte bulunmanız yeterli olur. 


​EKŞİ KREMA YAPIMI: 

(GAPS Diyetini uygulayan iki kişiden gelen krema yapımının tarifi aşağıdadır. GAPS Kitabında da krema tarifi vardır. Bu tariflerden yararlanarak yapabilirsiniz) 
"Kulturovadan dogal krema aldik.. Sonra tencerede kaynama noktasina gelene kadar pisirdik kaynatmadan kapattik sonra balkona koyduk ve 45-50 dereceye kadar koyduk soguttuk. Soguyunca cam kaba aldik. Krema 1.5 litre falandi o yuzden bir fincana yakin ev yapimi yogurt koyduk. Uzerini polar battaniyeyle sardik. Disarida 27 saat mayalanmasini bekledik. Actigimizda yagi ustte toplanmis ve yogunlasmisti. Alti sut gibi sıvıydı. Dolaba koyduk, kivami kaymak gibi olup koyulaşıncaya kadar dolapta beklettik.
(Krema temini için Kültürova Tlf; 0322 234 00 81)


"Ben Tikveşli Krema kullandım. Bir kilodan biraz fazla sütü kaynattım. Yoğurt yapma sıcaklığına gelince elimizin dayanabileceği sıcaklık olacak, oda sıcaklığında beklettiğim 1 kg kremanın yarısını sütle karıştırdım homojen oluncaya kadar. Sonra yoğurtla mayaladım ve sardım. Dışarda sarılı 6-7 saat bekledi dolaba aldım. Bir gün de dolapta bekledi, ekşi olmadı ama tarifi veren bekledikçe ekşi olacağını söyledi."


SAFLAŞTIRILMIŞ  TEREYAĞI- SADEYAĞI (Ghee) YAPIMI:

Güvendiğiniz, kaynağından emin olduğunuz doğal köy tereyağı alınız, büyükçe ısıya dayanıklı cam kaba koyunuz. 50 derecelik fırında tamamen eriyinceye kadar ısıtınız. Tamamen eriyince dışarıya alınız. Tereyağının üstünde kalan köpükleri kaşıkla alınız. Sonra köpüğün altında kalan saf berrak yağı büyükçe bir kaşıkla başka bir kaba aktarınız. İşte saflaştırılmış, sade yağı veya Ghee adı verilen bu yağdır. Yağı aldıktan sonra kabın tabanında yoğurt gibi bir tabaka ve yoğurdun üstünde biraz da sade yağ kalacaktır. Bu kalan karışımı buzdolabına koyunuz. Birkaç saat sonra kalan yağ katılaşarak tabandaki yoğurttan ayrılacaktır. Yağı kalıp gibi alın, soğuk suyla yıkayın ve saf yağ olarak değerlendiriniz.


GAPS MILKSHAKE YAPIMI VE ÖNEMİ:

GAPS Milkshake GAPS Diyetinin en önemli içeceklerinden biridir. Hazırlamak için önce meyve ve sebzelerden oluşan bir karışım katı meyve sıkacağından geçirilerek taze meyve/sebze suyu hazırlanır. (Havuç, lahana, kırmızı pancar, salatalık, ıspanak yaprakları, elma, portakal, üzüm, şeftali, çilek vb.)  Karışımın dozunu lezzetli olacak şekilde hazırlayınız. Sonrasında 1-2 çiğ yumurta ve büyük bir parça ev yapımı ekşi krema  veya hindistancevizi yağı eklenip blenderle iyice çırpılır. İçine günlük kullanacağınız hazır probiyotiğin bir kısmını veya peyniraltı suyu ilave ediniz. Çiğ yumurta konulması asla yumurta kokusu vermez.  Organik Flotty Baby yumurta kullanmanızı öneririz. 

Dr.Campbell-McBride GAPS milkshake’in kahvaltıdan yaklaşık 20-30 dakika önce sabah kalkar kalkmaz içilmesini tavsiye eder. Çiğ yumurta, ekşi krema ve sebze-meyve suları tanıtıldığında GAPS milkshake diyete eklenebilir.

GAPS Milkshake;
   Toksik metal dahil pekçok toksinden vücudu, hasar vermeden arındırır.
    Boş mideyle düzenli bir şekilde içildiğinde safra taşlarının daha hızlı atılmasını sağlar ve yağ sindirimini iyileştirir.
   İçindeki  aktif maddeler safra taşlarındaki kalsiyum tuzlarını yavaş yavaş çözer ve taşları yumuşatır, böylece taşlar safra kanalından daha kolayca atılır.
   GAPS milkshake çiğ besinlerdeki protein ve yağın dengeli bir karışımını ortaya çıkararak safra salgısını uyarır, karaciğeri temizler ve safrayla safrataşlarının atılmasını sağlar.
   İnatçı kabızlığın tedavisne yardımcıdır. 


ET-KEMİK SUYU YAPIMI:

Bağırsak duvarının iyileşmesinde et-kemik sularının rolü çok büyüktür. Et-kemik suyunun yapısında bol miktarda bulunan jelatin, doğal yağlar, mineraller, vitaminler, amino asitler bağırsak duvarının tedavisinde son derece önemlidir. Sızdıran bağırsak sendromu (leaky Gut Syndrome) adı verilen sorunların iyileşmesinde et-kemik sularının rolü çok çok önemlidir.  

Malzemeler:

Mümkün olduğu kadar ilikli kemik (bağ dokularıyla birlikte, ortadan kırılmış kuzu veya dana kemiği); bir miktar et (dana veya kuzu inciği, dana veya kuzu gerdan).

Yapılışı:

Bütün kemikleri ve etleri büyükçe bir tencereye doldurunuz vebir kaç defa yıkayınız. Sonra filtre edilmiş suyu, İçine doğal tuz, tane karabiber, defne yaprağı, kemikleri örtecek kadar doldurunuz. Kaynamaya başlayınca üstündeki kef adı verilen tabakayı alınız. 2-3 saat veya pişinceye kadar kaynatınız ve soğutunuz. Kemiklerin iliklerini, etli kısımlarını ayıklayınız ve çorbada kullanmak üzere dolaba kaldırınız. Elde ettiğiniz et-kemik suyunu içmek veya çorbalara koymak için cam kaplara koyunuz. Ayıkladığınız etler, bağ dokuları, ilikleri yaptığınız sebze çorbalarında değerlendiriniz.  


İlikleri ve etleri alınmış olan kemiklerin olduğu tencereyi kemikleri örtecek kadar filtre edilmiş suyla doldurunuz. İçine doğal tuz, bir çay bardağı sirke ekleyin, kaynamaya bırakın. (Sirke konmasının sebebi kemiklerdeki mineralleri sökmesi içindir) Kaynayınca ocağı kısın ve çok kısık ateşte en az 24 saat kaynatın. Pişme süresi bittikten sonra soğumaya bırakın ve süzerek cam kaplara alınız.  Sadece kemiklerden elde edilmiş olan kemik suyunuçorbalara, yemeklere koyarak veya içerek değerlendiriniz. 


SEBZE ÇORBASI YAPIMI:

Uygun büyüklükte bir tencere, et-kemik suyu, çeşitli sebzeler (kabak, havuç, lahana, kereviz, pırasa, taze fasulye, soğan, sarımsak vb), Maydanoz, dereotu, fesleğen, nane vb gibi aroma veren otlar. 


Çorba yapımında bütün sebzeleri kullanarak tek çeşit sebze çorbası yapmak yerine, 2-3 çeşidini kullanarak farklı farklı çorbalar yapmak daha iyi bir uygulamadır. Giriş diyetinin en önemli yemeği olan sebze çorbasının bıkkınlık yaratmaması için farklı sebzelerden değişik değişik yapılması diyeti uygulamayı kolaylaştırıyor. 


GAPS Çorbalarının hazırlanışındaki önemli noktalar:
    1. Bildiğiniz gibi GAPS diyetinde buğday, çavdar, mısır, pirinç, patates gibi nişasta içeren hiçbir yiyeceğe yer verilmediği için, çorba yapımında da bunların hiçbirisi kullanılmaz.
    2. GAPS diyetinde laktoz adını verdiğimiz süt şekerine de diyette yer verilmediği için çrba yapımında süt lkullanılmaz. Fermente edilmiş ve laktozu tamamen fermentasyon sırasında kullanılmış olan yoğurda ve peynire yer verilir. (Eğer diyete yoğurt ve peynir eklenmişse)
    3. Yine bildiğiniz gibi, GAPS Beslenmesinde sıvı bitkisel olarak sadece soğuk sızma zeytinyağı kullanılır. Yine bildiğiniz gibi bütün bitkisel yağllar ısındığı zaman trans yağına dönüştüğü için, zeytinyağı pişirme sırasında çorbalara katılmaz.
     4. Çorbalarda yağ olarak, hayvansal yağlar kullanılır:Tereyağı, saflaştırılmış tereyağı, ördek yağı, kaz yağı, iç yağ vb.(Eğer et-kemik suyu yapımı sırasında üstünde yeterince yağ tabakası varsa, çorbalarda bu yağı kullanabilirsiniz) 
     5. Çorba malzemesi olarak kullanılan sebzeler minik doğranır
     6. Kıvam artırıcı olarak unlu terbiye yapılmaz; limon, yumurta, yoğurt, sirke kullanılarak koyulaştırma teknikleri kullanılır.(Eğer diyete yoğurt, yumurta, limon, sirke eklenmişse eğer) 
     7. Çorbalar daima et-kemik suyu kullanılarak yapılır. Önceden hazırlanmış olan et-kemik suyu kaynatılır, sonra çorba malzemeleri katılır.
     8. Sarımsak  katılacaksa, çorba piştikten sonra dövülmüş olarak içine katılır, sonra ocak kapatılır.
     9. Üzerinde maydanoz, dereotu, fesleğen, nane, kekik gibi aroma veren otlar tencerenin altı kapatılır kapatılmaz ince kıyılmış olarak çorbanın üzerine dökülür ve kapağı kapatılır. 

     10. Bazı sebzeleri saf tereyağında çok az soteleyip sıcak su ilave ederek çorba yapımına devam edebilirsiniz.

 

Genel Olarak Çorba Yapılış Aşamaları: 

     Çorba için uygun bulduğunuz sebzeleri mutfak robotunda veya bıçakla doğrayın. Diyetin başlangıç aşamalarında lifler mümkün olduğu kadar diyetin dışında tutulduğu için; sebzelerin kabukları soyulur, çekirdekleri ve damarlı yerleri çıkarılır. 

             Tencereye et-kemik suyunu koyun ve kaynatın. (Cam, emaye, toprak, seramik, granit vb. tencere kullanınız)  

            Kaynamakta olan et-kemik suyu içine kıyılmış sebzeleri doldurun. Yarım saat kaynadıktan sonra kapatın ve eğer tarifte yer alıyorsa, çok ince kıyılmış maydanoz, dereotu, fesleğen, nane vb. ekleyin. Ayrıca çok ince kıyılmış sarımsakları da ekleyiniz ve tencerenin ağzını kapatınız.


Çorba Çeşitleri:

1.Kereviz Çorbası

2.Lahana Çorbası

3.Brokoli Çorbası

4.Havuç Çorbası

5. Düğün Çorbası (Un ilave edilmeden)

6. Kuşkonmaz Çorbası

7. Ekşili Köfte Çorbası

​8. Kremal Mantar Çorbası

​9. Isırganotu Çorbası

10. Pırasa Çorbası

11. Domates Çorbası

12.Kremalı Tavuk Çorbası

13. Balkabağı Çorbası

14. Karışık Sebze Çorbası

​15. Kırmızı Pancar Çorbası

​​

KELLE PAÇA ÇORBASI:​ 

Türk mutfağının iyi bilinen klasik çorbası olduğu için tarifine yer verilmemiştir. Bağırsaklardaki hasarı ve geçirgenliğini tedavi eden eşsiz bir çorbadır.  Giriş diyetinin 2.aşamasından itibaren diyete dahil edebilirsiniz. 


İŞKEMBE ÇORBASI:

Kelle paça çorbası gibi, işkembe çorbası da bağırsak hasarını tedavi eden bir geleneksel çorbamızdır. Sadece suyunu koyulaştırmak için, un kullanılmamalı, organik yumurta sarısı ve limonla terbiye edilmelidir. Giriş diyetinin 2.aşamasından itibaren diyete dahil edebilirsiniz. 


​GERDAN HAŞLAMA:

Kelle paça ve işkembe gibi, gerdan haşlama da bağırsak sağlığı için son derece önemlidir. Dilimlenmiş gerdanı ağır ateşte en az 5-6 saat pişiriniz. Piştikten sonra kemikleri ve kalın omurilik sinirini ayıklayınız, etleri küçük küçük parçalara ayırınız. Haşladığınız et suyunun içine boşaltınız. Ezilmiş sarımsağı doğal sirke ile karıştırarak hazırladığınız sosla servis ediniz. Giriş diyetinin 2.aşamasından itibaren diyete dahil edebilirsiniz.  


KUZU İNCİK HAŞLAMA:

Giriş diyetinin 2.aşamasından itibaren diyete dahil edebilirsiniz. 

Malzemeler:
4 parça kemikli kuzu incik eti
7-8 tane karabiber
2’şer sap maydanoz ve dereotu
1 soğan
2 havuç

2 Tane kabak
Tuz
Yapılışı:
Eti kalın tabanlı, büyükçe bir tencereye koyun. Üzerini 4-5 parmak geçecek kadar soğuk su katın. Harlı ateşte, kapağı açık olarak kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladığında üzerine koyu renkli, yoğun bir köpük (kef) çıkar. Bu çıkan kefı kaşıkla alıp atın.Bir süre sonra kef çıkmamaya başladığında, tane karabiberi, doğranmamış maydanoz ve dereotunu, kabuğu soyulup kabaca doğranmış soğanı ilave edin. Kapağını örtün. Orta harlı ateşte kaynamaya bırakın. Pişerken arada bir kontrol edin; et hep suyun altında kalacak şekilde mümkün olduğu kadar kısık ateşte etleri yumuşayıncaya kadar pişirin. 
Etler yumuşayınca, pişince havuçları küçük küçük doğrayın 10-15dakika biraz da havuçla pişirin,  sonra küçük parçalara ayrılmış kabakları ilave edin, kabaklar da pişince tencereden maydanoz ve dereotunu çıkartın. Tabaklara suyundan da bolca koyarak sıcak servis yapın.


GÜVEÇ YEMEKLERİ:

Geleneksel Anadolu mutfağının güveç yemekleri gibi fırında veya özel toprak güveç kaplarında , yapmak zorunda değilsiniz; ocakta ve tencerede yapabilirsiniz.  Parçalanmış kuzu, tavuk, hindi, kaz, ördek vb. etini iyice pişinceye kadar haşlayınız.  Güveç tencerenize soğan, lif içermeyen sebzeler (kabukları, sapları, çekirdekleri ayıklanmış) sarımsak, koyunuz: üstüne pişirdiğiniz etleri, doğal tuz, hayvansal yağ koyunuz, pişirdiğiniz etin suyunu ilave ediniz. Kısık ateşte sebzeler yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Lezzet vermesi için sıcakken, ocağın kapatır kapatmaz aromalı otlardan doğrayabilirsiniz. (Nane, kekik, dereotu, biberiye otu, vb gibi) 


Güveç Çeşitleri:

1. Patlıcan, yeşil biber, domates, sarımsak soğan, fesleğen.

2. Kabak, soğan, domates, sarımsak, dereotu.

3. Brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, dereotu

4. Taze fasulye  (mümkün olduğu kadar tanesiz) , soğan, sarımsak, kırmız etli biber.

5. İri doğranmış Lahana, kırmızı biber, soğan, sarımsak, dereotu

6. Kereviz kökü, taze kereviz yaprağı, havuç, etli kırmızı biber, soğan, sarımsak

7. Ispanak, kırmızı etli biber, soğan, sarımsak, domates

8. Mantar, taze bezelye içi, soğan, sarımsak, domates.

9. Enginar, taze bezelye içi , soğan, dereotu

10. Kuşkonmaz, etli kırmızı biber, domates, soğan, sarımsak. Y  

TARİFLER (Bu sayfanın güncellenmesi  devam edecektir)

   bu site; gAPS  Kitabına ve GAPS DİYETİ ne yardımcı olması 

için hazırlanmıştır. sürekli güncellenecek ve geliştirilecektir.

 Diyetiniz boyunca yararlanabilirsiniz. 


GAPS DESTEK